Egeszsegesut.hu

gyomorégés ellen

Mi segít a gyomorégés ellen? - Házi praktikák és gyógymódok

Ha arra vagy kíváncsi, mi segíthet a gyomorégés ellen, úgy tűnik, mindenkinek, akivel beszélsz, van egy bevált házi gyógymódja amire esküszik. De vajon biztonságosak ezek a házi gyógymódok? Mary Rouzer, DNP, a Franciscan Physician Network gasztroenterológiára szakosodott ápolónője szerint: „Hacsak a nyelőcsövének nincs orvosilag igazolt károsodása, és nem igényel gyógyszert, nyugodtan kipróbálhatja a savas reflux természetes gyógymódjait.”

Ebben a cikkben összeszedtük, hogy a savas reflux ellen milyen házi praktikákat lehet biztonságosan kipróbálni, és melyek azok, amelyek a legnagyobb valószínűséggel segítenek enyhülést nyújtani. 

Házi gyógymódok gyomorégésre

A különböző házi szerek hatékonysága a gyomorégés csillapítására egyénenként eltérő. Az egészséges táplálkozás mellett, a gyomorégés, más néven savas reflux enyhítésére szolgáló otthoni jogorvoslatok közé tartoznak:

Uborka 
Mosd meg az uborkát, és vágj körülbelül 1 cm vastagságú szeleteket. Enyhíti a savasságot ha 2 óránként 2 szeletet eszel belőle. Az uborka szeleteket nagyobb mennyiségben is fogyaszthatod a tüneteid megkívánják.

Zöldségek és gyümölcsök, de nem citrusfélék 

Szinte minden gyümölcs és zöldség segít csökkenteni a gyomorsavat. Emellett alacsony a zsír-, és cukortartalmuk, ellenben rostot, valamint más fontos tápanyagokat biztosítanak.

Teljes kiőrlésű gabonafélék

A magas rosttartalmú, teljes kiőrlésű gabonák, mint a barna rizs, a zabpehely és a teljes kiőrlésű kenyerek segítenek megállítani a savas reflux tüneteit. Jó rostforrást jelentenek, és segíthetnek a gyomorsav felszívódásában.

Diófélék és magvak

Számos dióféle és mag rostot és tápanyagokat biztosít, és segíthet a gyomorsav felszívódásában. A mandula, a földimogyoró, a chia, a gránátalma és a lenmag mind egészséges választás. Különösen a mandula remek megoldás a gyomorégés ellen.

Almaecet

„Az almaecet egyeseknél beválik, másoknál viszont ront a gyomorhuruton” – számol be Rouzer. Egy kis mennyiségű (körülbelül egy teáskanálnyi) feldolgozatlan almaecet lenyelése vízzel keverve csökkentheti a gyomor savassági szintjét, de nincs tudományos bizonyíték, ami alátámasztaná ezt. Az almaecetet biztonsággal kipróbálhatjuk savas reflux esetén, amíg kis mennyiséget használunk, és azt vízzel hígítjuk.

Probiotikumok

„A probiotikumokat számos gyomor-bélrendszeri problémára – például hasmenésre, puffadásra és gázokra ajánlom, de savas refluxra általában nem” – mondja Rouzer. Figyelmeztet, hogy fontos, hogy a probiotikumokat megbízható étrend-kiegészítő gyártótól szerezzük be. Biztos akar lenni abban, hogy minőségi terméket kapjunk.

Összegezve, ki lehet próbálni a probiotikumot a gyomorégés ellen, amíg az jó hírű cégtől származik.

Rágógumi

Egy kis tanulmány szerint, aki ebéd vagy vacsora után 30 percig cukormentes rágógumit rágcsál, annál csökkenhet a savszintje a nyelőcsőben. Egyeseknél azonban a borsmentás rágógumi ronthatja a tüneteket. (Lásd a borsmentával kapcsolatos információkat alább.)

Összegezve: Nem árt, ha étkezés után rágógumit rágunk, hátha az enyhíti a savas refluxot. A borsmenta vagy a lándzsás menta ízeket érdemes elkerülni, ha nem toleráljuk őket. 

Aloe vera lé

Az aloe vera levelek gélje közismerten enyhíti a leégést – de mi a helyzet a gyomorégéssel? Egyesek aloe vera levet isznak, hogy csökkentsék a gyomorsavat és csillapítsák az irritációt. Azonban nincs olyan kutatás, amely arra utalna, hogy az aloe vera valóban segít a gyomorégésen.

Fontos, hogy aki szeretné kipróbálni ezt a praktikát, az az aole vera levet megbízható forrásból vásárolja, így biztos lehet benne, hogy tiszta és biztonságos terméket kap.

Banán

A banán egy fanyar, alacsony savtartalmú gyümölcs, mely egyben gyomorkímélő is. „A banánban lévő vitaminok segítenek megállítani a gyomor-bélrendszeri görcsöket, de nem egyértelmű, hogy befolyásolhatják-e a savas refluxot” – mondja Rouzer. 

Ha másra nem is jó, a banán a legtöbb ember számára remek nassolnivaló. Annak tesztelése, hogy a banán segít-e a gyomorégési tüneteken, nem árthat.

Borsmenta

„A borsmenta ellazítja a gyomrot” – mondja Rouzer. „Jobban érezheted magad a fogyasztása után. A borsmenta azonban egyeseknél fokozhatja a savas reflux tüneteit – mert fellazíthatja azt az izmot, amely megakadályozza, hogy a folyadék visszaáramoljon a nyelőcsőbe.”

Az, hogy a borsmenta segít-e, az egyéntől függ. Kipróbálhatod a menta teát vagy a borsmenta tabletta szedését, de ha ez a gyógymód inkább fokozza a savas refluxot, sikeres alternatíva lehet a gyömbér is. A gyömbér nyugtató hatású, és csökkenti a gyomor gyulladását. Mind a borsmenta, mind a gyömbér segíthet a hasmenés, a puffadás és a gázok esetén is.

Az illóolajok népszerűsége nyomán egyesek úgy gondolják, hogy a borsmenta vagy a gyömbér illóolaját emésztést segítő szerként is lehet használni. Beszélj az orvosoddal, mielőtt belsőleg vagy helyileg alkalmaznál illóolajokat, mert azok kölcsönhatásba léphetnek gyógyszerekkel, illetve minden ember szervezete másképp reagál ezekre az olajokra.

Szódabikarbóna

Egy kis szódabikarbóna vízzel keverve csökkentheti a gyomor savassági szintjét, mondja Rouzer. Úgy működik, mint a vény nélkül kapható savlekötő szerek, de ezekkel a gyümölcsös finomságokkal ellentétben a szódabikarbónás főzetnek nincs olyan jó íze.

Ha van szódabikarbóna a kamrában, próbáld ki ezt a házi gyógymódot, amikor kétségbeesetten vágysz a savas reflux enyhítésére.

Milyen életmódbeli változtatások segítenek a gyomorégésen?

A gyomorégési panaszok elkerülésének legjobb módja a megelőzés. Ezek az életmódbeli változtatások és az egészséges táplálkozás nagy változást hozhatnak:

  • Kerüld a kiváltó ételeket: A gyomorégést elősegítő ételek közé tartoznak a sült és zsíros ételek, a koffein, a csokoládé, a fűszeres ételek és a szénsavas italok.
  • Fogyj le: A túlsúly növeli a gyomorégés valószínűségét.
  • Kerüld a késő esti étkezést: Próbálj meg három órával lefekvés előtt enni, de legalább egy órát várj az étkezés után. 
  • Emeld meg az ágyat: Fizikailag emeld meg az ágy fejrészét körülbelül hat-nyolc centiméterrel, hogy ferdén aludj. Ha ez nem lehetséges, használj ékpárnát az emeléshez.
  • Kerüld az alkoholt és a dohányt: Ezek az anyagok növelik a gyomorégési rohamok esélyét.
  • Viselj lazább ruházatot: A szoros ruházat nyomást gyakorolhat az emésztőrendszeredre.
  • Csökkentsd a stresszt: Az olyan technikák, mint a mindfulness, a kognitív viselkedésterápia vagy a hipnoterápia segíthetnek a stressz és a szorongás csökkentésében.

Ask the ExpertS